Gross František 1909–1985

Power Plant, 1963

lithography, 12/50, paper, passe-partout, frame, glass, 21,5 × 27,4 cm, sign. PD in pencil F. Gross 63

61 auction 51

starting price 2 000 CZK € 78

hammer price 2 000 CZK

cat. n.62
auction: 51
3 000 CZK / 117 €
3 000 CZK
cat. n.63
auction: 51
380 000 CZK / 14 832 €
440 000 CZK
cat. n.64
auction: 51
13 000 CZK / 507 €

cat. n.65
auction: 51
80 000 CZK / 3 123 €
110 000 CZK
cat. n.66
auction: 51
15 000 CZK / 585 €
30 000 CZK
cat. n.67
auction: 51
130 000 CZK / 5 074 €
220 000 CZK